Tagged: храна

Дарина во потрошувачкиот свет

Daryna Kossar, дизајнерка и фотографка од Киев, наместо да појадува и да се шминка, својата креативност ја изразува со елементите кои се составен дел од тие две секојдневни ”операции”. Фотографиите на оваа талентираната уметница...

Необичен совет за борба со мрсна и нечиста кожа

Ако имате проблеми со мрсната кожа или со акните (иако пубертетските денови се одамна поминати), пробајте да смените нешто во начинот на исхраната. Тоа нешто е употребата на млеко. Наместо млеко и млечни производи...

Најдобрите готвачи за најдоброто кафе

Италија. Кафе. За да се направи 22. годишен календар за омиленото  кафе на италијанците – Lavazza кафето, Мартин Шулер направи интересна фото-сесија со најдобрите готвачи на светот. Иновативни, креативни, мајстори во својот занает, величествената...

Последниот оброк на познатите

Изборот на храна говори за карактерот и навиките на поединецот како и за начинот на исхрана и поднебјето. Затоа, можеби нечиј избор ќе ве изненади а, нечиј е повеќе од очигледен.  Тривијално, морбидно, небитно?...

Како всушност изгледаат 200 Калории?

Секој вид храна содржи калории. Некоја повеќе, некоја помалку… Како всушност изгледа количината на калории прикажана на разни видови храна? Во следните неколку фотографии видете колку во количина се 200 калории. Фотографиите по ред...

Копнежот на секоја пиперка – Ајварот!

Неговото Величесто и копнежот на секоја пиперка – АЈВАРОТ! Е, па време му е… 1.Психолошка подготовка Прво и основно при правењето на ајварот е психолошката подготовка, што опфаќа одредување на датум (кој нели треба...

Палачинки ”универзале”

За ”добро утро”, за десерт, за ”нешто блачко ми се јаде”, за универзална консумација! И додека сите се караат од која земја, точно, водат потекло палачинките, ние нема да пишуваме нешто подолго и поопширно...

Диети за слабеење – мода, потреба, нужно зло?

Одговорот веројатно зависи од тоа кој како ги разбира или толкува. Наспроти општо прифатеното и до крај погрешното соверемено сфаќање на диетета како начин на исхрана со единствена цел намалување на телесната тежина, поимот диета всушност значи...

Слатко или солено? Па, зошто не и двете!

Ви се грицка нешто? Солено? Слатко? Зошто да не направите компромис и не уживате во двата вкуса истовремено. Еве што ви предлагаме: Ананас со сланина, Лубеница со фета сирење и Чипс со чоколада  ...

Англиски во 10 оброци

За учениците заврши школската година, но тоа не значи дека треба да завршат сите активности околу учењето и напредувањето во многу области.  Некои работи сакате да ги знаете, а некои, ете, мора да ги...

Денот на Крофните

Некаде се прославува Националниот Ден на Крофните. Тоа е поводот за овој напис. Не, дека ни треба повод за јадење крофни, но сепак! Секој ден е добар за ова слатко уживање. Малку се мрснички...

Мали, помали…минијатурни залачиња!

Ако држите диета ова би била идеалната големина на оброкот 🙂 А, ако сте љубители на уметност тогаш задоволството е двојно! Минијатурите на храна се изработени од пластелин (за жал не може да се...

Сендвичи, сКендвичи…мљац!

Сендвичите се јадат. Ама и се сликаат. И скенираат. Во профил, да се видат сите состојки, да се научи нешто повеќе за храната и целосно да се ужива во овој омилен избор на храна за...

Инстаграмирана Храна што зборува

Ако не го постираш на Инстраграм она што го јадеш, зошто ти служи тогаш? Ете, до таму дојде работата. Инстаграм е преплавен од фотографии на храна и пијалоци во најразлични варијанти, состојби и филтри....

Летно освежување: ”Бунар” со бело вино

Бунар, освежителниот пијалок (коктел) од бело вино може да го подготвувате во текот на целата година но, најдобри ”резултати” покажува во летните месеци. Лесен е за подготовка и омилен во друштво. Во текот на...

П.С. 50 Нијанси на темно: Чоколада

Мислите дека сте подготвени да преминете на темната страна на десертите? Зборувам, се разбира, за темната чоколада која отвора нов свет на комплексни, длабоки вкусови и палета на различни текстури кои ќе ве усовршат...