Tagged: филм

Уметност на асфалтот

Секоја година година во градот Лејк Ворт на Флорида се одржува овој необичен уличен фестивал. Оваа година се одржа на 22-23 февруари , и тоа јубилејниот 2оти фестивал.Погледнете низ фотографии како се изразија младите...

Прекрасен краток stop-motion филм за љубовта и загубата

Paper Memories (Сеќавања на хартија) е прекрасен, емотивен краток филм на филмскиот режисер од Барселона – Тео Пуцу. За изработка на овој филм без дијалози, Тео употреби преку 4000 фотографии. Овој филм е сведоштво за...

Книга или филм?

Книгата е подобра….Не,не, филмот беше добар…Ама пак, книгата не ја разбрав а, филмот беше супер…Како можеше вака да ја ”унаказат” книгата и ваков филм да направат… Многу коментари, разни луѓе, различни вкусови. Ние само...

Чудесниот свет на Дени

По две години Дени МекАскил го пушти новиот филм. Додека претходните беа со фокус на локации и патувања, Дени во овој проект обилно ја користи фантазијата и воведува нов пристап кон возењето велосипед. Акробации...

Трејлер за Monty Python? Денес? Хммм…

Трејлерите и постерите за филмовите во последно време станаа навистина хомогени. Скоро сите личат едни на други, скоро сите ја користат истата динамика и начин на презентација. Чест на исклучоците, но впечатокот е дека...

Како на филм – Фотографија Samuel Castan

Не, не се ова секвенци од некој филм. Ова се фотографиите на Samuel Castan. Кинематографскиот стил, кој овој автор го користи, е начинот на кој тој ги гледа луѓето преку своите фотографии.  Секој кадар...

Бајките на Дизни со искрени наслови

Веб-сајтот за хумор The FW направи пародија на некои од популарните цртани филмови од продукцијата на Дизни и им даде нови наслови. Насловите се тоооолку искрени и не оставаат простор за двосмисленост. Ја откриваат...

Grumpy Cat, Интернет сензацијата сега и на филм…прррр!

ОК, знаеме дека Холивуд е фабриката за создавање на соништата. ОК, знаеме дека мачките полека, но сигурно го освојуваат светот Но, ретко кој очекуваше дека Grumpy Cat, интернет сензацијата која прв пат се појави...

Gatsby mania – Carey Mulligan, Дејзи од нашето време

Вистинска Гетсби-манија владее по премиерата на филмот на Баз Лурман. А како и нема? Модата на 20тите се враќа во висок стил. Многу висок. Раскош и гламур. Бисери и дијаманти. И фустани….ах, прекрасните фустани...

The Great Gatsby – 1920тите, новиот тренд во модата

Гламур. Сензационален банкет. Австралискиот режисер Баз Лурман и неговата жена Кетрин Мартин, која ги направи костимите за потребите на филмот го постигнаа токму тоа со премиерата на филмот ”Големиот Гетсби”. Филмот е базиран на...