Tagged: совет

Необичен совет за борба со мрсна и нечиста кожа

Ако имате проблеми со мрсната кожа или со акните (иако пубертетските денови се одамна поминати), пробајте да смените нешто во начинот на исхраната. Тоа нешто е употребата на млеко. Наместо млеко и млечни производи...

Засладете се со калинка, ама претходно научете како да ја исчистите

Едно од есенските богатства е секако калинката. Ова здраво овошје со прекрасна боја и мирис е полно со витамини и е препорачливо да се користи во секојдневната исхрана. Семките на калинката се богати и...

Диети за слабеење – мода, потреба, нужно зло?

Одговорот веројатно зависи од тоа кој како ги разбира или толкува. Наспроти општо прифатеното и до крај погрешното соверемено сфаќање на диетета како начин на исхрана со единствена цел намалување на телесната тежина, поимот диета всушност значи...

Холистички пристап или…

Холистичкиот пристап во класичната медицина или како специјализациите ја “расипаа” медицината Според речникот, под поимот “ холистички “ се подразбира нешто што се однесува на целокупниот систем, а не на составните делови. Здравје, подобар...

Продавање ташни или медицина?

Продавањето ташни е трговска гранка и го има мојот респект како и секоја друга чесна професија. Она што ќе се обидам да го образложам е дека медицината и трговијата не се исто иако, се...

Лековити билки: Жалфија

ЖАЛФИЈА – Salvia officinalis Повеќегодишна разгранета билка, висока 50-90 сантиметри. Стеблото и е дрвенесто, листовите се сребрено-зелени, ситни и тесни со долга рачка. Цветовите се сино-виолетови. Целата билка е многу ароматична. Жалфијата расте во...

Пеперутки и други нешта

“Докторе…срцето ми зачука силно, мислев низ грло ќе ми излезе и одеднаш престана… Добив срцебиење, гледав како ми се движи градниот кош нагоре надолу, одеднаш осетив силен удар на срцето кое за момент престана...

Твитер водич: Основи на твитањето

Твитер е real-time друштвена и информациска мрежа, која овозможува брзо споделување на информации. Твитерот е дефиниран како сервис за социјално умрежување и микро-блогирање со помош на кратки текстуални пораки наречени твитови. Твитовите имаат ограничена...

Аткинсова диета

  Роберт Аткинс е американски кардиолог и нутриционист. Оваа диета за прв пат е публикувана уште во 1958 година. Принципот на оваа диета е исклучување на јаглените хидрати од исхраната, со што се намалуваат...

Тренди фризури за оваа пролет

Кратките фризури во светла нијанса се најновиот тренд за оваа сезона. Делуваат тренди и се многу лесни за одржување. МОД БОБ Шеесеттите се одамна пројдени, но тоа не значи дека Мод фризурите се помалку...

Кратки фризури за девојки по 40-тата

Сеуште сте во потрага по возбудлива промена во вашиот живот по 40-тиот роденден? Кратење на косата е наједноставен и најзабавен начин да им се спротивставите на годините и да изгледате тренди! Кратката коса визуелно...

Доктор или пријател?

Голем дел од ”обичниот свет” едноставно копнее да има доктор пријател. Не е важно дали е општ лекар, специјалист, од кал да е, доктор да е. Некои тоа го посакуваат сметајќи ги докторите за...

Да се биде успешен и богат

Да се биде богат…. загарантиран опстанок, моќ, гламур. Секој сака да биде богат поради овие причини. Успешен бизнисмен ужива да се вози наоколу во своето Ферари, да се меша со A-листата на познати личности и...

Тоа време од годината

Декември. Највеселиот месец во годината. Како што велат во песните ”кога сите се насмеани”,”кога сите празнуваат”, ”кога сите даруваат”. Кога сме кај дарувањето, подготвивте ли стратегија како да ги анимирате вашите клиенти, купувачи, корисници?...