Tagged: занимливости

Знаете ли што е ова??

 Знаете ли што е ова? Одговорот сигурно ќе ве изненади                 Да !! Тоа е Вашата четкичка за заби зголемена на електронски микроскоп

Се роди Зегаренце!

Редок хибриден вид, помеѓу зебра и магаре се роди во Италија пред неколку месеци. Преслаткото животно -”зегаренце” се вика Ипо и е единствено од таков вид на Апенинскиот полуостров. Приказната како се сретнале неговите...

Водoпад под вода ???

Прекрасната зелена и сина морска вода во ”слободен пад” на југозападната страна на островот Маурициус можеби наликува на подводен водопад, но сепак, се работи за илузија создадена со движењето на песокот и тињата од...

Сокотра – Највонземското место на планетата

Сокотра е мал архипелаг составен од четири острови во Индискиот Океан. Најголемиот остров, исто така наречен Сокотра, зафаќа 95% од површината на архипелагот. Се наоѓа на околу 240 километри источно од Рогот на Африка и...

Познати непознати сликари

Сте чуле за нив и сте виделе дела на Рембрант, Пикасо, Полок, Моне, Мане… Ама, дали знаевте дека некои познати личности (политичари, музичари па и самиот Адолф Хитлер) имале уметничка ”жичка” и сликале? Еве...

Историја и фотографија: Знаеш ли каде стоиш?

На денешен ден (6 јуни 1944 ) сојузничките сили преку Ла Манш, или Англискиот канал, се истовариле на северните брегови на Франција, тогаш под окупација на Германија, во областа Нормандија, уште попознато како Денот...