Tagged: дизајн

Забавно пиење чај

Не мора да го пиете точно во 5 часот попладне, не мора да се правите ”Енглези”, топлото чајче е добредојдено во било кое време од денот. Планински, нане, овошен, зелен…изборот е ваш. За уживањето...

Куќа со мирис на море и лимони

Во Тарагона, Шпанија, покрај морскиот брег, во овоштарникот со миризливи лимони се издига прекрасна бела куќа. Со правилниот, геометриски дизајн како да си играл самиот Пикасо. Обезбеден е простор за непречено струење на морскиот...

Женски соби

Престојуваат во нив, учат, сонуваат. Тука се скриени сите младешки желби, тука се исплакани сите солзи по болното раскинување со дечкото, но тука се и сите радости на новите љубови. Тука се прават најсочните...

Шведска 2014: 10 квадрати зa студент

Тим на архитекти од Студио Tengbom дизајнираше стан за студенти што е прифатлив, еколошки подобен и функционален во однос на дизајнот и изборот на материјали. Проектот е реализиран во соработка со производителот на мебел...

Ајде да си играме со тапи!

Купувате играчки, скапи и интересни? А, вашето дете си игра со пластично шише или обично дрвено стапче? Претпоставуваме дека тоа и бил мотивот, тројцата дизајнери од технолошкиот универзитет Ланжу во Кина да ги креираат...

Рајот на ”воркохолиците”!

Воркохолици од сите земји обединете се! И уживајте работејќи во најубавите канцеларии што ги има по светов! Добро сега…можеби претходно треба да се вработите во Google, Red Bull, Pixar, BBC, LEGO, GPT Group, DTAC,...

Сол и бибер…секогаш заедно!

Нема ручек без овие основни зачини а, нема ни поставена маса без прибор за сол и бибер. Ги има вакви и онакви а, ние наидовме на едни многу интересни. Па да ги поделиме со...

Ајде да пловиме на кино!

Тајланд. Карпест брег на Јао Нои. Островот Куду. Кино Архипелаго, кино кое плови. Прекрасното опкружување нуди навистина единствено доживување. Уживање на сплавот и морското ветре додека гледате филм. Германскиот архитект Оле Шерен кој живее...

Дизајн-филозофијата на Apple објаснета во прекрасно видео

”Што сакаме луѓето да почуствуваат?” Тоа е првото прашање што си го поставуваат во Apple кога почнуваат со дизајн на производ. А, одговорот е:  ”Восхит. Изненадување. Љубов. Поврзаност” Можеби ги сакате производите и дизајнот...

Еко канцеларија: Диши длабоко и работи во ”зелено”!

Асфалтот, бетонот, металот го окупираа светот. Се помалку има зелени површини, белите дробови на планетата, за жал, се се помали и помали.  И наместо да се жалиме, да превземеме нешто! Во двор, во домот…а...

Успешна работа во убаво дизајниран простор

Деловни простории, канцеларии, работни маси или биро во домашни услови? Важно е каде работите. И што работите. И дали го сакате она што го работите. И во мал милион фактори кои придонесуваат за сите...

Casa del Viento – Куќа на ветрот

“Casa del Viento” излегува од царството на имагинацијата и се претвара во реалност, во едно мирно и спокојно место. Инспирацијата за дизајнот на оваа куќа е од легендата за Tepozteco, големата вулканска формација која...

Bauhaus-влијание во дизајн на храна

Германската школа основана во 1920, Bauhaus, е позната по својот пристап кон дизајнот и влијанието кое го има на современиот дизајн. Инспирирани од Bauhaus, германските фотографи Nicky&Max создадоа серија на фотографии на храна. Серијата...

Домот вели: Обои ме со сонце!

Како подобро да го осветлите домот ако не со сончевата жолта боја? Боењето на ѕидовите е вистинска уметност. Да се погоди вистинската нијанса, бојата да не изгледа ”уморно” и никако да не преовладува во...

https://extrapoint.mk/neobicnite-torbi-na-krukru/

Необичните торби на КруКру

Рачно изработените торби на  Krukru Studio се вистински хит! Можеби дизајнот е малку чуден избор за торба но, нивната практичност е очигледна. Лесни се, функционални и неверојатно симпатични. Цените на уникатните рачно изработени торби...

Шарената колиба во Vaňov

До куќата тешко се доаѓа. Лоцирана е на стрмнината над селото. Градината е свртена на североисток.Но, затоа, погледот кон околината и реката во близина е воодушевувачки. Градителот на куќата бил посебно инспириран затоа што...

Современ дизајн за палата од дрво

Главна одлика на дизајнот и планирањето на овој прекрасен дом на италијанското семејство во Тренто се структурата, енергетската ефикасност и просторното решение. Носечката челична конструкција е целосно независна од постоечката единица и преку лакот,...