Tagged: архитектура

Куќа со мирис на море и лимони

Во Тарагона, Шпанија, покрај морскиот брег, во овоштарникот со миризливи лимони се издига прекрасна бела куќа. Со правилниот, геометриски дизајн како да си играл самиот Пикасо. Обезбеден е простор за непречено струење на морскиот...

Погледни нагоре!

Во урбаните зданија можете да видите ѕидови, да ѕирнете кон прозорците или балконите на соседите, но секако не можете да да го одморите погледот од цигли и бетон и да уживате во некој прекрасен...

Наместо во галерија, на улица!

Убавината е во окото на гледачот! Секојдневието како подлога за уметнички израз. Добро осмислени и реализирани уметнички дела кои не се стуткани во некоја галерија, туку се баш таму – на улица! Имате ли...

Шведска 2014: 10 квадрати зa студент

Тим на архитекти од Студио Tengbom дизајнираше стан за студенти што е прифатлив, еколошки подобен и функционален во однос на дизајнот и изборот на материјали. Проектот е реализиран во соработка со производителот на мебел...

Куќа покрај брегот

Езеро Ванака, Нов Зеланд. И една прекрасна куќа покрај брегот. Дизајнот и изработката на куќата со површина од 440м² се одлично вклопени во околината. Толку, што се има чуство дека куќата постои на тоа...

”Згужван” простор: Живот во Kowloon Walled City

Некогаш најнаселеното место во светот…Каулун Волд Сити (Kowloon Walled City) во Хонг Конг. 50.000 луѓе  (33.000 семејства и бизниси) на исто место  на 25.000 м² во 300 згради меѓусебно поврзани со безброј импровизирани ходници...

Рајот на ”воркохолиците”!

Воркохолици од сите земји обединете се! И уживајте работејќи во најубавите канцеларии што ги има по светов! Добро сега…можеби претходно треба да се вработите во Google, Red Bull, Pixar, BBC, LEGO, GPT Group, DTAC,...

Куќата на брдото – Lutkemeerweg / MAS architectuur

Architects: MAS architectuur Location: Amsterdam, The Netherlands Вилата има уникатна положба на врвот на малиот  брег.  Животниот простор е дизајниран така што пејзажот може да се гледа од сите страни. Спротивно на тоа, некои делови намерно...

Кој е овде луд?

За вкусовите не се дискутира. Тоа го знаеме. Ама, ваквата ”луда” архитекура е предмет на многу разговори. Естетски или функционални, структурни, па дури и гравитациски, овие градби пркосат на сите познати и препознатливи критериуми...

Еко канцеларија: Диши длабоко и работи во ”зелено”!

Асфалтот, бетонот, металот го окупираа светот. Се помалку има зелени површини, белите дробови на планетата, за жал, се се помали и помали.  И наместо да се жалиме, да превземеме нешто! Во двор, во домот…а...

Слатка куќичка…буквално!

Уметникот Вилијам Ламсон си направи буквално слатка куќичка. Куќичката на ридот со прекрасен поглед на сите четири страни на светот има улога на стакленик и истовремено служи како место за медитација и релаксацја. Целосно...

Како од бајка: Најубавите Европски замоци

Прекрасни зданија со импресивна архитектура, беспрекорно уредени паркови и  непроценливо богатство на уметнички слики, скулптури, мебел и предмети од сребро и злато за секојдневна употреба. Замоци распослани низ Европа, со традиција и култура, историја...

Casa del Viento – Куќа на ветрот

“Casa del Viento” излегува од царството на имагинацијата и се претвара во реалност, во едно мирно и спокојно место. Инспирацијата за дизајнот на оваа куќа е од легендата за Tepozteco, големата вулканска формација која...

Шарената колиба во Vaňov

До куќата тешко се доаѓа. Лоцирана е на стрмнината над селото. Градината е свртена на североисток.Но, затоа, погледот кон околината и реката во близина е воодушевувачки. Градителот на куќата бил посебно инспириран затоа што...

Современ дизајн за палата од дрво

Главна одлика на дизајнот и планирањето на овој прекрасен дом на италијанското семејство во Тренто се структурата, енергетската ефикасност и просторното решение. Носечката челична конструкција е целосно независна од постоечката единица и преку лакот,...

Реновирајте! Современ дизајн со многу светлина

Пролетта е идеално време за отпочнување со нови градби или пак со реновирање на постоечките. Било како да е, покрај желбата, вкусот, потребни се и идеи како вашиот животен простор да го обновите на...