Category: УМЕТНОСТ

Seb Jarnot – Илустрации

Seb Jarnot е роден 1970 год. покрај брегот на Лоара. Студирал визуелни комуникации и неколку години работел за рекламни агенции. Од 1998 година  започнува да работи како илустратор фри-ленсер. Соработувал со многу магазини и весници...

Графити, уметност од улицата

Графитите претставуваат слики и знаци кои се сликаат или нанесуваат на јавни површини. Некои графитите се сметаат за облик на современа уметност, додека во некои земји тие се забранети и цртањето на графитите се...

Девојките од G.O.T

Game of trones G.O.T  моментално е голем светски хит. Дел од успехот на серијата се должи и на преубавите актерки во серијата Lena Headey (Cersei Lannister) Sophie Turner (Sansa Stark) Roxanne McKee (Doreah) Esmé...

Уметност на асфалтот

Секоја година година во градот Лејк Ворт на Флорида се одржува овој необичен уличен фестивал. Оваа година се одржа на 22-23 февруари , и тоа јубилејниот 2оти фестивал.Погледнете низ фотографии како се изразија младите...

Резба за Гинис

На кинескиот уметник Женг Чунхуи му беа потребни 4 години да ја создаде најголемата скулптура од дрво на светот. Резбата се круниса со овој епитет и неодамна влезе во Гинисовата Книга на Рекорди благодарение...

Дарина во потрошувачкиот свет

Daryna Kossar, дизајнерка и фотографка од Киев, наместо да појадува и да се шминка, својата креативност ја изразува со елементите кои се составен дел од тие две секојдневни ”операции”. Фотографиите на оваа талентираната уметница...

Метаморфозата на една жена

Мултимедијалната уметница Ема Ален има дарба и вештина за специјални ефекти со шминка. Своето знаење и умешност ги внесе во прекрасното stop-motion видео кое го нарече ”Ruby” и кое ја осликува метаморфозата на една...

Ситуација на улица

Навидум, обични животни ситуации на сосем обични локации. Но, сепак… Со внимателно мерење и визуелизирање, францускиот уметник Шарл Левал направи серија на инсталации низ улиците на Париз. Сценографијата ја сочинуваат скалите, столбовите, ќошињата, олуците,...

Илустриран ”Гавран”

Може ли да се наслика лудилото? Може ли да се долови чуството на темнина, очај и неизмерна болка? Кој е авторот кој раскажува за мистериозната посета на гавран кој може да зборува кај еден расеан љубовник...

Фаца или тиква?

Американците си се забавуваа на Halloween (Ноќ на вештерките): облекуваа костими, ги украсуваа домовите со украси во форма на скелети, духови и вештерки, гледаа хорор филмови, се плашеа еден со друг а, децата одеа...

Со едноставност до оригиналност

Оригинални илустрации како комбинација на предмети од секојдневието со неколку едноставни цртежи. Нотес, грозд, тапа, половина колаче, неколку линии, креативност, мудра поставеност на предметот и насоката на линиите за да се добие тридимензионален ефект...

Гигантска уметност

На уметникот Хорхе Родригез Герада му беа потребни 30.000 парчиња ситен градежен материјал (летви, клинци), 2.000 тони земја и 2.000 тони песок и камчиња со разна големина, за да ги обликува, на површина од...

Наместо во галерија, на улица!

Убавината е во окото на гледачот! Секојдневието како подлога за уметнички израз. Добро осмислени и реализирани уметнички дела кои не се стуткани во некоја галерија, туку се баш таму – на улица! Имате ли...

Супер девојките на Стенли Лау

Илустрациите на Стенли Лау имаат силна естетика, визуелен флуид и се прекрасна мешавина на западната и источната уметност. Овој светски познат графички дизајнер и концептуален уметник продолжува да биде пример за новите генерации на...

Кога ќе се спојат бојата и телото – Фестивал!

На Вуртерзе (Wörthersee), алпско езеро на југот на Австрија во покраината Корушка по трет пат се одржа World Body Painting Festival. 30.000 посетители, уметници од 45 земји, натпревари, многу претстави, уметнички изложби, добротворни приредби,...