Category: ТВИТОЛОГИЈА

Најдоброто од ТВИТЕР 2014

Превземено од  http://i999y.blogspot.com/ Најдоброто од ТВИТЕР 2014    Алкохолот не ти е пријател..ама па реално гледано, кој ти е? — Бејтманолоџи (@hasawatermark) January 4, 2014 Мијалков поседува 14 од 16-те краци на Сонцето на...

365те денови на Јане Наумоски

Jане Наумоски a.k.a @mufix наш пријател од мрежите .  -Опиши се Љубител на креативна слобода и изразување. Така, по професија UI дизајнер, по пасија фотограф. Блогер којшто во моментов работи на редизајн на својот...

Нашата твитер другарка Фиданска

 Елена Фиданска е битолско чупе. Ја знаеме како фотограф од социјалните мрежи. Но најдобро нејзе би ја опишале нејзините најблиски. Еве што рекоа. Шокаровски Петар Фиданска. Револуционер, активист, анархист левел терорист. Медиумски демнач и...

Можеби твитови

  Не се занесувајте дека може нешто да смените кај мажот.Освен ако не носи пелени Тимската работа служе секогаш некој друг да го обвиниш за неуспехот Секогаш одбирај млад маж, ионака никогаш нема да...

Критична маса #21 – “Избистри го градот на точак”

Датум: 29.01.2014  Тргнување: 17:30, Плоштад Македонија Крај (подигнување на точаците): Парк во Лисиче Скопје е загадено. Не знаеме колкав процент од каде доаѓа: затоплување на домаќинства, фабрики, сообраќај. Со секое вклучување на моторот на колата го...

Фејсбук во хартија

Познавате некој кој мноооогу сака да биде во постојан контакт со семејството и пријателите но, мака мачи со модерната технологија? Фејсбук од сега е достапен и во печатена верзија! На хартија…јухууууууу!!!! Е па, бујрум:

Како сите станаа жирафи на Фејсбук?

Забележавте ли дека вашите пријатели ја менуваат фотографијата на профилот на Фејсбук и наместо своја, ставаат фотографија на жирафа? Тие се оние ”казнетите” или оние кои не успеале точно да одговорат на поставената загатка:...

Селфи (Selfie) Инфографик

Селфи (Selfie) или Себеслик, Самослик, Автослик, Фото-авто-портрет? За сега, немаме соодветен превод. Но имаме еден одличен инфографик за да дознаете сè околу овој феномен. Нема да биде на одмет да читнете пред да сликнете...

Хонда во борба со трошките! Бојно поле:Твитер

Маркетинг тимот на Honda дојде на идеја за интересна (и забавна) Твитер кампања која ги таргетира познатите производители на брза храна за да ги промовира своите возила Odyssey  кои имаат вградена правосмукалка.  Не е тајна дека...

Бесплатен престој во супер хотел? Може, ако имате над 10.000 следачи на Инстаграм

Симпатичниот хотел во Пајрмонт, Сиднеј, Австралија е вистинскиот рај за инстаграмџиите. Зошто? Креиран е да ги задоволи баш сите потреби на оваа се поголема група на луѓе-”зависници” од Инстаграм. Во секоја соба има бесплатен...

Копнежот на секоја пиперка – Ајварот!

Неговото Величесто и копнежот на секоја пиперка – АЈВАРОТ! Е, па време му е… 1.Психолошка подготовка Прво и основно при правењето на ајварот е психолошката подготовка, што опфаќа одредување на датум (кој нели треба...

Денот на социјалните мрежи

Втора година по ред во Мaкедонија се огранизира ден на социјалните мрежи во рамките на светскиот ден ! Оваа година настанот беше тука! Организатори беа од NewMediaMk Со сестрана помош од Шоферот,Спонзорот и Хостесата...

Критична маса #14: Скала не е за тркала!

  Критична маса #14: Скала не е за тркала!   Датум: 26.06.2013 Тргнување: 19:00, паркинг зад Рамстор и НЛБ Дружба на крај: ~20:30, Фонтана, Градски ПаркПромотивни материјали: линк. Facebook настан: линк. Рута: линк. Известување до медиуми: линк.    Точакот е превозно...

Тролање мрежа на мрежа!

Друштвени (социјални) мрежи насекаде. Фатени во пајажина, нужда, навика или забава? И, мета на секојдневно тролање. Да, ги троламе мрежите, на мрежите. Еве и ние да не сме покусо:          ...