Category: СТИЛ

Наочари за сонце, за да уживате во сенка

Иако наочарите за сонце се моден додаток за цела година, сепак, секоја пролет се најавуваат новите модни трендови. Различниот дизајн, стил и изработка се многу примамливи кога ќе посакате да се подновите со нов...

Модна Пролет 2013: Црно-бело и бензин

Street-style. Мода од улица. Овојпат во проширена верзија. На автопат, на некое беспаќе. Новите модни треднови за секојдневна облека за пролет 2013, овојпат во ”Автомобилските модни приказни” од Фредерике Хелвиг. Црно-бело и бензин. Модели...

Gatsby mania – И вие сте Daisy

И нас нè зафати вистинска Гетсби-манија. По премиерата на филмот на почетокот на месецот, сите како да дишеме во стилот на 20тите. Музиката, сјајот но, најмногу костимите. Главната хероина на Фицџералд, Дејзи Бјукенан, и...

Gatsby mania – Carey Mulligan, Дејзи од нашето време

Вистинска Гетсби-манија владее по премиерата на филмот на Баз Лурман. А како и нема? Модата на 20тите се враќа во висок стил. Многу висок. Раскош и гламур. Бисери и дијаманти. И фустани….ах, прекрасните фустани...

Gatsby mania – Гламурозен маникир

И дури се свртиме, манијата зафатила замав! Арт деко, декаденција, стилот и гламурот на 20тите. Сјајно та, дури, блешти! Француски маникир, ама обратно или со мотиви од покривите на високите кули на Њујорк. Еве...

The Great Gatsby – 1920тите, новиот тренд во модата

Гламур. Сензационален банкет. Австралискиот режисер Баз Лурман и неговата жена Кетрин Мартин, која ги направи костимите за потребите на филмот го постигнаа токму тоа со премиерата на филмот ”Големиот Гетсби”. Филмот е базиран на...

Сите ја сакаат Tilda Swinton

Сите ја сакаат Tilda Swinton. Модна икона? Идеална жена? Го прашавме модниот дизајнер Ненад Секирарски. Основната карактеристика на секое појавување на Тилда е нејзината смелост да плени со наводната несовршеност зад која секогаш стои и...

Жолтиот шав на Dr. Martens

Dr. Klaus Martens лекар кој увидувајќи дека постоечките воени чизми се неудобни дошол на идеја истите да ги подобри. Тој во 1945 година на класичните војнички чизми им додал помеки ѓонови од авионски гуми...

Микро тетоважи 3/3

Тетовирањето како идеја е стара колку и човекот. Во три дела ќе ви прикажеме како и со минимализам, тетовирањето може да изгледа прекрасно!

Микро тетоважи 2/3

  Тетовирањето како идеја е стара колку и човекот. Во три дела ќе ви прикажеме како и со минимализам, тетовирањето може да изгледа прекрасно!

Микро тетоважи 1/3

Тетовирањето како идеја е стара колку и човекот. Во три дела ќе ви прикажеме како и со минимализам, тетовирањето може да изгледа прекрасно!

Модни додатоци: Пролетта по боите се познава

Сите нијанси на зелена. Минималистички пристап. Боемска рапсодија. Дизајнерите ги дефинираа трендовите во модните додатоци за сезона Пролет 2013. Унихроматската гардероба лесно ќе ја освежите со овие елегантни и впечатливи детали. Време е за...

Пред Велигден, на маникир

Ах, убавите бои велигденски. Покрај тоа што е еден од најголемите христијански празници, празникот Велигден значи и будење на природата…пролетта конечно стигна! Симболите на пролетта и Велигден, нека ви бидат инспирација како да ги...

David Bowie Is at The V&A – Ретроспектива на рок ѕвездата

Вистинска Bowie-манија владее во Британија откако е поставена новата изложба во V&A (Victoria and Albert) Музејот во Лондон. Просторот е адаптиран на неверојатен начин. Во еден момент си ја потпевнувате Where Are We Now? а,...

Пролет 2013: Street Style

Уредно фаќавме белешки за сите трендови прикажани на модните ревии, но сепак она што се случува на улиците е тоа што не инспирира во одредувањето на трендот во модата. Дамите за оваа пролет одбраа...

Тренд: Килибар во служба на модата

Априлското сонце е најверојатно ”виновникот” за инспирацијата на модните дизајнери. За оваа пролет објектот на желба е килибарот.  Асесоарите кои се актуелни оваа пролет задолжително се во знакот на овој кристал со прекрасна златно-кафена...

Тренди фризури за оваа пролет

Кратките фризури во светла нијанса се најновиот тренд за оваа сезона. Делуваат тренди и се многу лесни за одржување. МОД БОБ Шеесеттите се одамна пројдени, но тоа не значи дека Мод фризурите се помалку...