Category: СЕШТОЛОГИЈА

Теорија на забава

Скриената камера има пред сè намера да нè забави и насмее. Но, Швеѓаните се досетиле на нешто уште поинтересно и поучно. Да се смени свеста на јавноста за важноста на движењето, тим на стручњаци...

Се роди Зегаренце!

Редок хибриден вид, помеѓу зебра и магаре се роди во Италија пред неколку месеци. Преслаткото животно -”зегаренце” се вика Ипо и е единствено од таков вид на Апенинскиот полуостров. Приказната како се сретнале неговите...

Фејсбук во хартија

Познавате некој кој мноооогу сака да биде во постојан контакт со семејството и пријателите но, мака мачи со модерната технологија? Фејсбук од сега е достапен и во печатена верзија! На хартија…јухууууууу!!!! Е па, бујрум:

Movember: Месецот на мустаќите

1.Ноември. Време е. Илјадници мажи ќе се избричат и потоа цел месец т.е. во следните 30 дена ќе ги растат мустаќите. Зошто? Оригиналната идеја беше да се мотивираат мажите да пуштаат мустаќи како моден...

Фаца или тиква?

Американците си се забавуваа на Halloween (Ноќ на вештерките): облекуваа костими, ги украсуваа домовите со украси во форма на скелети, духови и вештерки, гледаа хорор филмови, се плашеа еден со друг а, децата одеа...

Со едноставност до оригиналност

Оригинални илустрации како комбинација на предмети од секојдневието со неколку едноставни цртежи. Нотес, грозд, тапа, половина колаче, неколку линии, креативност, мудра поставеност на предметот и насоката на линиите за да се добие тридимензионален ефект...

Последниот оброк на познатите

Изборот на храна говори за карактерот и навиките на поединецот како и за начинот на исхрана и поднебјето. Затоа, можеби нечиј избор ќе ве изненади а, нечиј е повеќе од очигледен.  Тривијално, морбидно, небитно?...

И теретаната не е за секого нели?

Таман кога се решивте да направите нешто за своето тело и да ја подобрите кондицијата, таман кога си купивте нова спортска опрема, таман кога се распрашавте (и добивте одговор) која теретана е најдобра/најпосетена/најопремена/најактуелна/најфраерска, таман...

Засладете се со калинка, ама претходно научете како да ја исчистите

Едно од есенските богатства е секако калинката. Ова здраво овошје со прекрасна боја и мирис е полно со витамини и е препорачливо да се користи во секојдневната исхрана. Семките на калинката се богати и...

”Адреналински” фотографии

За добра фотографија некои поединци одат до екстреми. Снимки од неверојатни висини, места и невозможни позиции… Секоја чест за ликовите на фотографиите, но и за фотографите кои се во непосредна близина. Дали се работи...

Да го преброиме ”пазарот”…на кинески начин!

Автобусот е едно од најпопуларните превозни средства на жителите на Кина. Еден билет за градски превоз чини 1 јуан (8 денари). И покрај гужвите и брзаницата, замислете само како изгледа кога навечер илјадници вработени...

Чудесниот свет на Дени

По две години Дени МекАскил го пушти новиот филм. Додека претходните беа со фокус на локации и патувања, Дени во овој проект обилно ја користи фантазијата и воведува нов пристап кон возењето велосипед. Акробации...

Човечиња во добро познати улоги

Ги знаете оние пластичните човечиња од Playmobil? Е, баш со нив, Ричард Унглик создава сцени или поточно повторно ги создава познатите сцени од класичното сликарство, омотите на албуми или филмските постери. Секоја сцена е...

Збогум на ”Breaking Bad”

Ете, дојде и тој ден. Серијата која, според многумина, е едно од најдобрите телевизиски остварувања, го доживеа финалето. Очекувано, возбудливо, непредвидливо, крваво? Да, се од горе наведеното.  За да го одбележиме крајот, еве неколку...