Category: ПАТУВАЊА

Уметност на асфалтот

Секоја година година во градот Лејк Ворт на Флорида се одржува овој необичен уличен фестивал. Оваа година се одржа на 22-23 февруари , и тоа јубилејниот 2оти фестивал.Погледнете низ фотографии како се изразија младите...

Емпуриабрава-Шпанската Венеција

  Емпуриабрава е една од најголемите марини во светот, во близина на познатото шпанско одморалиште Коста Брава. Оваа марина е градена од 1964 до 1975 година . Денес таа има повеќе од 40км канали....

Европа? Само отворете ја вратата…

Рекламната кампања ”Европа, На следната врата” за промоција на француската железница  SNCF, ги ”носи” патниците на разни дестинации низ Европа. Врати обоени во весели бои со написи на дестинации се поставени на неколку места...

Нурнете во ценотите на Јукатан

Знаете ли што се ценоти? Тоа се природни длабоки (сврдлести) дупки добиени со рушење на варовничките  карпи, со што се открива водената површина која се наоѓа под нив. Типични се за полуостровот Јукатан во...

”Фатена” убавина

Природата како најголема инспирација и главен ”виновник” за прекрасните пејсажи на германскиот уметник  Kilian Schoenberger. Исланд, Шкотска, Норвешка, мистични шуми и мирисни ливади, високи врвови и живописни долини. Нема фотошоп, нема засилување на бои…само...

Во утробата на Земјата

Ер Ванг Донг (во превод: Втора Кралска Пештера) е огромна пештера која се наоѓа во покраината Вулонг во Кина. Најголемата измерена должина на пештерата е неверојатни  26.020 метри. За тоа колку е голема оваа...

Да го преброиме ”пазарот”…на кинески начин!

Автобусот е едно од најпопуларните превозни средства на жителите на Кина. Еден билет за градски превоз чини 1 јуан (8 денари). И покрај гужвите и брзаницата, замислете само како изгледа кога навечер илјадници вработени...

Водoпад под вода ???

Прекрасната зелена и сина морска вода во ”слободен пад” на југозападната страна на островот Маурициус можеби наликува на подводен водопад, но сепак, се работи за илузија создадена со движењето на песокот и тињата од...

Сокотра – Највонземското место на планетата

Сокотра е мал архипелаг составен од четири острови во Индискиот Океан. Најголемиот остров, исто така наречен Сокотра, зафаќа 95% од површината на архипелагот. Се наоѓа на околу 240 километри источно од Рогот на Африка и...

Гитхорн-Холандска Венеција

Холандска Венеција, го нарекуваат селото Гитхорн во Холандија, изградено на бреговите на езерото. Ова гратче е формирано уште далечната 1230  година од страна на медитерански доселеници. Ова село нема патишта, а со тоа и...

Ајде, ајде на Бора Бора

Hilton Bora Bora Nui Resort & Spa местото кое ќе ви го одземе здивот. Распослано во залив со бел песок, на вулкански карпи, покрај тиркизно сина вода. Бунгаловите се во традиционален стил но, со екстремен...

Тропско село…во Германија!

Е ова е огромно! Затворениот простор на Забавниот парк Tropical Islands со површина од 66,000 m² (големина еднаква на 8 фудбалски игралишта) се наоѓа во Германија во Краусник, на 30 минути јужно од Берлин....

Ајде да пловиме на кино!

Тајланд. Карпест брег на Јао Нои. Островот Куду. Кино Архипелаго, кино кое плови. Прекрасното опкружување нуди навистина единствено доживување. Уживање на сплавот и морското ветре додека гледате филм. Германскиот архитект Оле Шерен кој живее...