Category: МУЛТИМЕДИЈА

Метаморфозата на една жена

Мултимедијалната уметница Ема Ален има дарба и вештина за специјални ефекти со шминка. Своето знаење и умешност ги внесе во прекрасното stop-motion видео кое го нарече ”Ruby” и кое ја осликува метаморфозата на една...

Нереално реални пејсажи

Прекрасни и по малку морничави, налик на убавината и морничавоста на “Game of Thrones”. Пејсажите изгледаат нереално, како да се од некој друг свет, но, сепак вистински се и реални, баш како светот наречен Земја. ...

Супер девојките на Стенли Лау

Илустрациите на Стенли Лау имаат силна естетика, визуелен флуид и се прекрасна мешавина на западната и источната уметност. Овој светски познат графички дизајнер и концептуален уметник продолжува да биде пример за новите генерации на...

Прекрасен краток stop-motion филм за љубовта и загубата

Paper Memories (Сеќавања на хартија) е прекрасен, емотивен краток филм на филмскиот режисер од Барселона – Тео Пуцу. За изработка на овој филм без дијалози, Тео употреби преку 4000 фотографии. Овој филм е сведоштво за...

Вистински џентлменски гест на Хопкинс и најголема пофалба за Кранстон!

Филмската легенда Sir Anthony Hopkins му напиша писмо на Bryan Cranston, попознат преку ликон што го толкува-Walter White, откако реши да ги изгледа сите епизоди од сите сезони на серијата Breaking Bad за време...

Анастасија – Премин

Анастасија. Состав: Зоран Спасовски: тапани, клавијатури, придружен вокал; Горан Трајкоски: вокал, гајда, кавал, клавијатури; Златко Ориѓански: гитара, мандолина, кавал, придружен вокал, клавијатури.   ПРЕМИН Стојам, да не би достојал пред не знам чија врата....

Збогум на ”Breaking Bad”

Ете, дојде и тој ден. Серијата која, според многумина, е едно од најдобрите телевизиски остварувања, го доживеа финалето. Очекувано, возбудливо, непредвидливо, крваво? Да, се од горе наведеното.  За да го одбележиме крајот, еве неколку...

Трејлер за Monty Python? Денес? Хммм…

Трејлерите и постерите за филмовите во последно време станаа навистина хомогени. Скоро сите личат едни на други, скоро сите ја користат истата динамика и начин на презентација. Чест на исклучоците, но впечатокот е дека...

Анимиран вовед во последната сезона на Breaking Bad

”Breaking Bad”, последна сезона. Неизвесноста лебди во воздухот.  Ама, некои обожаватели на серијата, сепак имаат и нешто друго на ум. Дечките од CineFix, на пример, направија цртан филм во стилот на 60-ите во кој,...

Federico Mauro – Очила

 Federico Mauro е италијански мултимедијален уметник роден 1980 ,кој се занимава со уметност од 2001 година. Овде ја прикажуваме серијата познати очила