Category: КУЛТУРА

Анимиран вовед во последната сезона на Breaking Bad

”Breaking Bad”, последна сезона. Неизвесноста лебди во воздухот.  Ама, некои обожаватели на серијата, сепак имаат и нешто друго на ум. Дечките од CineFix, на пример, направија цртан филм во стилот на 60-ите во кој,...

Северна Кореја – земја на контрасти

Северна Кореја е најизолираната земја на светот. Во неа “живеат” околу 25 милиони жители. И покрај тоа што официјарното име и е  Демократска Народна Република Кореја, на сите светски листи за демократија, човечки права...

Jason Lee – И неговите модели

Jason Lee е професионален фотограф. Главна дејност му се портрети и свадби. Тој исто така е и татко на две прекрасни девојчиња  Kristin и Kayla, според него најдобрите модели на светот. :-). Ова е серијата...

Anthony Howe – Кинетичка уметност

Anthony Howe е американски уметник, кој 17 години создава кинетички скулптури. Неговите скулптури се создадени така да заедно со ветрот и сонцето создаваат посебно доживување. Octo (Инокс)  About face (Инокс,бакар) In Cloud Light (Инокс)...

Бастион – Емил врати се

Во екот на југословенскиот и светски електро-поп. ниту Скопје не остана покусо. Беше формирана една супер-група, Бастион. Во нејзиниот состав Ана Костовска, Кирил Џајковски и Љубомир Стоисављевиќ. Траеше кратко, но тоа што  го остави...

Уметноста го освои Тајмс Сквер: Њујорк обоен со сликите на Лео

”Art Takes Times Square”. Под ова мото на Тајмс Сквер, во организација на www.see.me се одржа голем мултимедијален перформанс. Уметноста го ”освои” Њујорк, го освои светот. И еден наш јунак беше дел од овој проект, на пат...

Пази, кршливо!

Сигурно кога бевте мали, мајка ви ве опоменуваше да пазите на кршливите стаклени украси. Најчесто се тоа минијатури, но еве некој се решил да направи и скулптури од стакло во огромни димензии. Беспрекорната изработка...

Nirvana-Smells like teen spirit

Песната која го смени светот. Песната која му донесе огромна слава. За жал, славата не можеше да ја издржи.     “Smells Like Teen Spirit” Load up on guns and bring your friends It’s...

За сите наши ИСКРИ

ЗА ИСКРА… Искра Донева е една од нас, блогер, поет, книжевник и вљубеник во пишаниот збор. Посакува многу нешта, секојдневно си поставува нови реални предизвици кои ја водат во нови победи. Посетува постдипломски студии,...

Dexys Midnight Runners-Come On Eileen

Беше група со еден хит кој остана…Dexys Midnight Runners…..Come On Eileen…. Ја забрзаа Американците! Ја успорија Французите Хит кој Американците и ден денес го користат на сите видови на натпревари