Category: ХРАНА

Време е за салата!

Пролетта е во полн сјај! Ако по нешто може да се суди тоа е изобилството на млади пролентетни зеленчуци и овошја. Дајте му малку одмор на вашиот желудник од тешката зимска храна и обновете ја...

Backstage Храна

Проектот на Хенри Харгрив за чудните барања на ѕвездите за храна, пијалоци и останати интересни работи 24 црвени рози со долги рачки, без трња Бел тост леб, Шампањ Dom Perignon Печено пиле зачинето со...

Да личи асталот за Велигден

По неколкунеделното постење, Велигденскиот ручек нестрпливо го очекуваат сите христијански верници, а и останатите 🙂 Традиционално богатата трпеза ќе содржи неколку видови свежи салати од кои најпопуларна е секако салатата Мимоза, крем салати, кифлички,...

Да Живее Едно Мај!

Денес е Први Мај! Празник на трудот. Работнички права, загарантирана минимална плата, 40-часовна работна недела, обезбедени нормални услови за работа, редовна исплата на плата и придонеси, награда за успешно извршена работа , мотивација, напредување…...

Сите бои на Велигден

На Велики Четврток се вапсаат јајца. Пред изгрејсонце. Така велат старите. Така налагаат обичаите. И иако традиционално велигденските јајца се вапсаат во црвена боја, како симбол на тврдокорноста и пролеаната крв на Исус за...

Храна во исчезнување

Климатските промени, ненавремената адаптацијата на земјоделците на надворешните температури, порастот и нерамномерната распределеност на светската популација, загадувањето и што уште не….За неколку децении ќе останеме без основните прехранбени производи и слатки задоволства кои ги...

Kopi Luwak-Кафе

Kopi luwak или Кафе од Цибетка се произведува од зрна кои се изедени од Азиска Цибетка и исфрлени преку измет  . Оригиналниот метод е со собирање на изметод диви Цибетки  во природата, но се...

Велигденски јајца – бои и техники на вапсање

Доаѓа Велигден, еден од најголемите христијански празници. За овој празник христијаните ширум светот имаат обичај на вапсање јајца во боја. Постојат многу различни начини и техники за украсување на јајцата. Се надеваме дека со...

Нејзиното пролетно височество Марула

Мислите дека знаете се за марулата? Проверете: Марулата ја има во разни облици, крцкава или мека. Расте ширејќи се сферично од стеблото и формира главица. Повеќето марули имаат листови во зелена боја а, некои...

Аткинсова диета

  Роберт Аткинс е американски кардиолог и нутриционист. Оваа диета за прв пат е публикувана уште во 1958 година. Принципот на оваа диета е исклучување на јаглените хидрати од исхраната, со што се намалуваат...

Hong Yi-Red – Уметност и храна

Hong Yi е Малезиска уметничка и архитект. Ова е нејзиниот проект изразен преку храна. Материјалот користен во проектот е нешто што го има со сечиј фрижидер. Таа успева, доста успешно, тој материјал да стаса...