Category: ХРАНА

Необичен совет за борба со мрсна и нечиста кожа

Ако имате проблеми со мрсната кожа или со акните (иако пубертетските денови се одамна поминати), пробајте да смените нешто во начинот на исхраната. Тоа нешто е употребата на млеко. Наместо млеко и млечни производи...

Најдобрите готвачи за најдоброто кафе

Италија. Кафе. За да се направи 22. годишен календар за омиленото  кафе на италијанците – Lavazza кафето, Мартин Шулер направи интересна фото-сесија со најдобрите готвачи на светот. Иновативни, креативни, мајстори во својот занает, величествената...

Последниот оброк на познатите

Изборот на храна говори за карактерот и навиките на поединецот како и за начинот на исхрана и поднебјето. Затоа, можеби нечиј избор ќе ве изненади а, нечиј е повеќе од очигледен.  Тривијално, морбидно, небитно?...

Засладете се со калинка, ама претходно научете како да ја исчистите

Едно од есенските богатства е секако калинката. Ова здраво овошје со прекрасна боја и мирис е полно со витамини и е препорачливо да се користи во секојдневната исхрана. Семките на калинката се богати и...

Како всушност изгледаат 200 Калории?

Секој вид храна содржи калории. Некоја повеќе, некоја помалку… Како всушност изгледа количината на калории прикажана на разни видови храна? Во следните неколку фотографии видете колку во количина се 200 калории. Фотографиите по ред...

Копнежот на секоја пиперка – Ајварот!

Неговото Величесто и копнежот на секоја пиперка – АЈВАРОТ! Е, па време му е… 1.Психолошка подготовка Прво и основно при правењето на ајварот е психолошката подготовка, што опфаќа одредување на датум (кој нели треба...

Палачинки ”универзале”

За ”добро утро”, за десерт, за ”нешто блачко ми се јаде”, за универзална консумација! И додека сите се караат од која земја, точно, водат потекло палачинките, ние нема да пишуваме нешто подолго и поопширно...

Слатко или солено? Па, зошто не и двете!

Ви се грицка нешто? Солено? Слатко? Зошто да не направите компромис и не уживате во двата вкуса истовремено. Еве што ви предлагаме: Ананас со сланина, Лубеница со фета сирење и Чипс со чоколада  ...

Денот на Крофните

Некаде се прославува Националниот Ден на Крофните. Тоа е поводот за овој напис. Не, дека ни треба повод за јадење крофни, но сепак! Секој ден е добар за ова слатко уживање. Малку се мрснички...

Мали, помали…минијатурни залачиња!

Ако држите диета ова би била идеалната големина на оброкот 🙂 А, ако сте љубители на уметност тогаш задоволството е двојно! Минијатурите на храна се изработени од пластелин (за жал не може да се...

Сендвичи, сКендвичи…мљац!

Сендвичите се јадат. Ама и се сликаат. И скенираат. Во профил, да се видат сите состојки, да се научи нешто повеќе за храната и целосно да се ужива во овој омилен избор на храна за...

Летно освежување: ”Бунар” со бело вино

Бунар, освежителниот пијалок (коктел) од бело вино може да го подготвувате во текот на целата година но, најдобри ”резултати” покажува во летните месеци. Лесен е за подготовка и омилен во друштво. Во текот на...

П.С. 50 Нијанси на темно: Чоколада

Мислите дека сте подготвени да преминете на темната страна на десертите? Зборувам, се разбира, за темната чоколада која отвора нов свет на комплексни, длабоки вкусови и палета на различни текстури кои ќе ве усовршат...

Bauhaus-влијание во дизајн на храна

Германската школа основана во 1920, Bauhaus, е позната по својот пристап кон дизајнот и влијанието кое го има на современиот дизајн. Инспирирани од Bauhaus, германските фотографи Nicky&Max создадоа серија на фотографии на храна. Серијата...

Избалансирана исхрана…Буквално!

Италијанската стилистка Elena Mora заедно со фотографката Karsten Wegener креираа серија на фотографии со состојки од нашите омилени јадења. Насловот на фото-серијалот е Балансирана исхрана и ги претставува главните состојки за подготвување на Лосос, Пита...