Category: ГАЏЕТИ

Забавно пиење чај

Не мора да го пиете точно во 5 часот попладне, не мора да се правите ”Енглези”, топлото чајче е добредојдено во било кое време од денот. Планински, нане, овошен, зелен…изборот е ваш. За уживањето...

Животот некогаш ”фатен” со првиот фотоапарат

Кодак Бр.1 камерата на Џорџ Истман, првиот фотоапарат за широка потрошувачка беше претставен во 1888 год. Со овој апарат се снимаа и првите аматерски фотографии од секојдневието. Рекламниот слоган ”Вие само притиснете на копчето,...

Пиши, пиши пенкалце, напиши ми СЕ!

Дизајнерот Ендрју Гарднер создаде модуларно пенкало од 12 неодимиумски магнети кои може да се комбинираат и со тоа пенкалото да користи на различни начини. Од игра и забава, до практична примена во секојдневните задачи...

Склопи, расклопи и вози!

Едноставно, брзо и чисто. Во само неколку потези може да го склопите велосипедот и да го сместите во багажник, или да го туркате на места кои не се подобни за возење. IF Mode Pacific...

Дизајн-филозофијата на Apple објаснета во прекрасно видео

”Што сакаме луѓето да почуствуваат?” Тоа е првото прашање што си го поставуваат во Apple кога почнуваат со дизајн на производ. А, одговорот е:  ”Восхит. Изненадување. Љубов. Поврзаност” Можеби ги сакате производите и дизајнот...

Гаџетчиња, да ви се најдат!

Ви треба, не ви треба… Додека се одлучите веќе ви се допаднале, па без нив не можете. Практични и уникатни, овие гаџети сигурно ќе ви се најдат по дома…и надвор.    

Хипстерски гаџети

Хипстер! Или си или не си! Ама за гаџетчиња прв си! Знеме дека ти, вистински хипстеру, ич, ама ич не фермаш што ќе ти се каже и не-дај-боже предложи нешто мејнстримско ама па, финтаџиски...

Успешна работа во убаво дизајниран простор

Деловни простории, канцеларии, работни маси или биро во домашни услови? Важно е каде работите. И што работите. И дали го сакате она што го работите. И во мал милион фактори кои придонесуваат за сите...

Првото Јаболко

Apple I, произведен 1975-76 година е првиот компјутер на фирмата Apple Computers и еден од првите персонални компјутери. Прототипот е составен во гаражата на Стив Џобс, а дизајнот бил на неговиот колега Стив Вознијак. Ова...

Гаџети за по дома и по надвор

Ставете мед од пилето. Понесете си light-saber кога врне. Извадете си ги штиклите од вентилаторот. Седнете на столчето над масата. Чувајте пари на видно место. Избришете ја досадната мува. Немате поим што блебетаме така?...

Lego Star Wars

После 22 години од првиот Star wars филм, компанијата за играчки, Lego одлучи да склучи договор со Lucasfilm за да направи линија/серија на Lego Star Wars играчки. Во неа се опфатени сите шест филма...

iPad јаболкова уметност

Јаболкото како вечна инспирација? Да видиме… Адам и Ева. Се шетаат низ Еденската Градина. Таа му нуди јаболко, тој загризува. Додуше и змијата има голем уддел во приказната. Се видоа голи, станаа свесни. Господ...

0

Гаџетчиња за дечиња

Деновите на зелените прасенца им се одбројани. Ги оддува овој Angry birds Лебдечки RC балон. Со командите на далечинскиот управувач може да го летате во сите насоки. Овој балон не може да ви одлета...

CAT B15 – Супер отпорен мобилен телефон

CAT B15 е првиот андроид на компанијата која претежно се занимава со производство на градежни машини. Според дејноста на производителот такви и се очекувањата и од телефонот. ОТПОРЕН на екстремни услови. Во тој контекст...

Гаџети – малите нешта за важните работи

Гаџети (англ. Gadgets) се мали предмети кои извршуваат одредена функција. Обично се технолошки апарати но и најобични предмети кои го поедноставуаат секојдневниот живот. Иновативните решенија се применуваат на разни предмети, правејќи ги не само...