Category: ФОТОГРАФИЈА

Есенска експлозија на бои

  Есента е втора пролет, кога секој лист е цвет! -Албер Ками Величествената природа е во своето најубаво руво. Излезете на свежиот есенски воздух и уживајте во раскошот на боите. Еве и мотив: 12...

Погледни нагоре!

Во урбаните зданија можете да видите ѕидови, да ѕирнете кон прозорците или балконите на соседите, но секако не можете да да го одморите погледот од цигли и бетон и да уживате во некој прекрасен...

”Адреналински” фотографии

За добра фотографија некои поединци одат до екстреми. Снимки од неверојатни висини, места и невозможни позиции… Секоја чест за ликовите на фотографиите, но и за фотографите кои се во непосредна близина. Дали се работи...

”Фатена” убавина

Природата како најголема инспирација и главен ”виновник” за прекрасните пејсажи на германскиот уметник  Kilian Schoenberger. Исланд, Шкотска, Норвешка, мистични шуми и мирисни ливади, високи врвови и живописни долини. Нема фотошоп, нема засилување на бои…само...

Селфи (Selfie) Инфографик

Селфи (Selfie) или Себеслик, Самослик, Автослик, Фото-авто-портрет? За сега, немаме соодветен превод. Но имаме еден одличен инфографик за да дознаете сè околу овој феномен. Нема да биде на одмет да читнете пред да сликнете...

Во утробата на Земјата

Ер Ванг Донг (во превод: Втора Кралска Пештера) е огромна пештера која се наоѓа во покраината Вулонг во Кина. Најголемата измерена должина на пештерата е неверојатни  26.020 метри. За тоа колку е голема оваа...

Оставете нешто зад себе

Секој од нас сака да остави нешто зад себе. Тоа обично се некои големи работи од суштинско значење, но и некои карактерни особини. Посветете се на реализација на вашите соништа, желби и планови а,...

Најслатките модели на светот

Секој родител му се радува на своето новороденче. Секој сака да има фотографија од првите денови на своето дете. Но, неуморното чкрапање со камерата не секогаш носи добри резултати. За таа цел, многу родители...

Виножото од есенски лисја

И додека есента е во полн сјај, собравме неколку фотографии на есенски лисја кои благодарение на есенските бои и начинот на аранжирање формираат прекрасни виножита. Наполнете ги очите со бои а, за вистински да...

Баба сака рок!

Џеј Хајнс од Мелбурн многу сака рок. Очигледно и неговата баба е еден од рок-фановите. Овој фотограф направи серија на фотографии со фини бабички кои носат рок маички. Бабите не се фотографирани на некој концерт...

Човечиња во добро познати улоги

Ги знаете оние пластичните човечиња од Playmobil? Е, баш со нив, Ричард Унглик создава сцени или поточно повторно ги создава познатите сцени од класичното сликарство, омотите на албуми или филмските постери. Секоја сцена е...

Животот некогаш ”фатен” со првиот фотоапарат

Кодак Бр.1 камерата на Џорџ Истман, првиот фотоапарат за широка потрошувачка беше претставен во 1888 год. Со овој апарат се снимаа и првите аматерски фотографии од секојдневието. Рекламниот слоган ”Вие само притиснете на копчето,...

Фасцинирана од светлината

”Светлина. Фасцинирана сум од светлината и нејзината игра. Сакам да ги доловам миговите од секојдневието кои не ретко ги занемаруваме. Ги сакам сите они мали нешта во животот, нештата што би се пропуштиле ако...

Прекрасни фотографии на деца во прегратката на своите тетовирани родители

Можеби е сеуште невообичаено родителите да имаат тетоважи а, не би требало да е така. На следните неколку фотографии родителите кои имаат тетоважи си играат со своите деца, ги држат во нежна прегратка. Тетоважата...

Водoпад под вода ???

Прекрасната зелена и сина морска вода во ”слободен пад” на југозападната страна на островот Маурициус можеби наликува на подводен водопад, но сепак, се работи за илузија создадена со движењето на песокот и тињата од...

Од Њујорк, за Њујорк! Со љубов, Dave Beckerman

Дејвид Бекермен. Фотограф кој живее во Њујорк и фотографира моменти, слики, приказни од метрополата. Неговите принтови се барани и животот го живее само од продажба на своите дела. Секако, од голема помош е фактот...

Одблизу со пеперутките

Симоне Нол, фотограф од Германија. Снима природа и елементи од природата. Макро фотографиите на пеперутки се минималитички, полни со бои и без непотребни додатни детали.  И прекрасни! И фотографиите и пеперутките!