Category: ДОМ

Е ова сигурно не сте го знаеле

Е ова сигурно не сте го знаеле!! Имате милениче желка? Доаѓа зима! Вашето милениче треба да потоне во зимски сон.Како и каде ако не сте знаеле…еве видете И да! Напишете на кутија!! За секој...

Забавно пиење чај

Не мора да го пиете точно во 5 часот попладне, не мора да се правите ”Енглези”, топлото чајче е добредојдено во било кое време од денот. Планински, нане, овошен, зелен…изборот е ваш. За уживањето...

Женски соби

Престојуваат во нив, учат, сонуваат. Тука се скриени сите младешки желби, тука се исплакани сите солзи по болното раскинување со дечкото, но тука се и сите радости на новите љубови. Тука се прават најсочните...

Casa del Viento – Куќа на ветрот

“Casa del Viento” излегува од царството на имагинацијата и се претвара во реалност, во едно мирно и спокојно место. Инспирацијата за дизајнот на оваа куќа е од легендата за Tepozteco, големата вулканска формација која...

Домот вели: Обои ме со сонце!

Како подобро да го осветлите домот ако не со сончевата жолта боја? Боењето на ѕидовите е вистинска уметност. Да се погоди вистинската нијанса, бојата да не изгледа ”уморно” и никако да не преовладува во...

Букет полн пролет

Внесете ја пролетта во вашите домови. Изобилството на цветови и бои како и адекватните вазни и садови за режано цвеќе ќе го направат вашиот дом поубав и помиризлив. Комбинирајте ги цветовите по боја и употребете...

Современ дизајн за палата од дрво

Главна одлика на дизајнот и планирањето на овој прекрасен дом на италијанското семејство во Тренто се структурата, енергетската ефикасност и просторното решение. Носечката челична конструкција е целосно независна од постоечката единица и преку лакот,...

Cool Држачи за книги

Постојаниот пад на продажбата на книги во книжарниците наспрам војните на електронските издавачи на книги, не не спречуваат да уживаме во предностите кои ги има книгата во нејзиното оригинално издание – хартијата. Мирисот, шушкањето...

Гаџети за по дома и по надвор

Ставете мед од пилето. Понесете си light-saber кога врне. Извадете си ги штиклите од вентилаторот. Седнете на столчето над масата. Чувајте пари на видно место. Избришете ја досадната мува. Немате поим што блебетаме така?...

Да личи асталот за Велигден

По неколкунеделното постење, Велигденскиот ручек нестрпливо го очекуваат сите христијански верници, а и останатите 🙂 Традиционално богатата трпеза ќе содржи неколку видови свежи салати од кои најпопуларна е секако салатата Мимоза, крем салати, кифлички,...

DIY: Велигденски цветни аранжмани

Лесно, достапно но, многу ефектно. Со малку трпение и спретност направете сами украси за Велигден. Ова се нашите предлози а, вие направете аранжмани во согласност со она што го имате дома или во градината....

Сите бои на Велигден

На Велики Четврток се вапсаат јајца. Пред изгрејсонце. Така велат старите. Така налагаат обичаите. И иако традиционално велигденските јајца се вапсаат во црвена боја, како симбол на тврдокорноста и пролеаната крв на Исус за...

Детски соби

Кралствата на нашите принцови и принцези! Ова е колекција на слики од детски соби кои навистина може да се наречат кралства.

Апартман од соништата

Овој апартман е направен во стара саат кула во ексклузивниот дел на Бруклин наречен DUMBO. Инаку е на продажба неколку години и чини 23.5 милиони долари. Можете да го изнајмите за скромни 50.000 долари...

Велигденски јајца – бои и техники на вапсање

Доаѓа Велигден, еден од најголемите христијански празници. За овој празник христијаните ширум светот имаат обичај на вапсање јајца во боја. Постојат многу различни начини и техники за украсување на јајцата. Се надеваме дека со...