Category: АРХИТЕКТУРА

Куќа со мирис на море и лимони

Во Тарагона, Шпанија, покрај морскиот брег, во овоштарникот со миризливи лимони се издига прекрасна бела куќа. Со правилниот, геометриски дизајн како да си играл самиот Пикасо. Обезбеден е простор за непречено струење на морскиот...

Погледни нагоре!

Во урбаните зданија можете да видите ѕидови, да ѕирнете кон прозорците или балконите на соседите, но секако не можете да да го одморите погледот од цигли и бетон и да уживате во некој прекрасен...

Шведска 2014: 10 квадрати зa студент

Тим на архитекти од Студио Tengbom дизајнираше стан за студенти што е прифатлив, еколошки подобен и функционален во однос на дизајнот и изборот на материјали. Проектот е реализиран во соработка со производителот на мебел...

Куќа покрај брегот

Езеро Ванака, Нов Зеланд. И една прекрасна куќа покрај брегот. Дизајнот и изработката на куќата со површина од 440м² се одлично вклопени во околината. Толку, што се има чуство дека куќата постои на тоа...

”Згужван” простор: Живот во Kowloon Walled City

Некогаш најнаселеното место во светот…Каулун Волд Сити (Kowloon Walled City) во Хонг Конг. 50.000 луѓе  (33.000 семејства и бизниси) на исто место  на 25.000 м² во 300 згради меѓусебно поврзани со безброј импровизирани ходници...

Рајот на ”воркохолиците”!

Воркохолици од сите земји обединете се! И уживајте работејќи во најубавите канцеларии што ги има по светов! Добро сега…можеби претходно треба да се вработите во Google, Red Bull, Pixar, BBC, LEGO, GPT Group, DTAC,...

Гитхорн-Холандска Венеција

Холандска Венеција, го нарекуваат селото Гитхорн во Холандија, изградено на бреговите на езерото. Ова гратче е формирано уште далечната 1230  година од страна на медитерански доселеници. Ова село нема патишта, а со тоа и...

Ајде да пловиме на кино!

Тајланд. Карпест брег на Јао Нои. Островот Куду. Кино Архипелаго, кино кое плови. Прекрасното опкружување нуди навистина единствено доживување. Уживање на сплавот и морското ветре додека гледате филм. Германскиот архитект Оле Шерен кој живее...

Куќата на брдото – Lutkemeerweg / MAS architectuur

Architects: MAS architectuur Location: Amsterdam, The Netherlands Вилата има уникатна положба на врвот на малиот  брег.  Животниот простор е дизајниран така што пејзажот може да се гледа од сите страни. Спротивно на тоа, некои делови намерно...

Кој е овде луд?

За вкусовите не се дискутира. Тоа го знаеме. Ама, ваквата ”луда” архитекура е предмет на многу разговори. Естетски или функционални, структурни, па дури и гравитациски, овие градби пркосат на сите познати и препознатливи критериуми...

Еко канцеларија: Диши длабоко и работи во ”зелено”!

Асфалтот, бетонот, металот го окупираа светот. Се помалку има зелени површини, белите дробови на планетата, за жал, се се помали и помали.  И наместо да се жалиме, да превземеме нешто! Во двор, во домот…а...

Слатка куќичка…буквално!

Уметникот Вилијам Ламсон си направи буквално слатка куќичка. Куќичката на ридот со прекрасен поглед на сите четири страни на светот има улога на стакленик и истовремено служи како место за медитација и релаксацја. Целосно...

Како од бајка: Најубавите Европски замоци

Прекрасни зданија со импресивна архитектура, беспрекорно уредени паркови и  непроценливо богатство на уметнички слики, скулптури, мебел и предмети од сребро и злато за секојдневна употреба. Замоци распослани низ Европа, со традиција и култура, историја...

Успешна работа во убаво дизајниран простор

Деловни простории, канцеларии, работни маси или биро во домашни услови? Важно е каде работите. И што работите. И дали го сакате она што го работите. И во мал милион фактори кои придонесуваат за сите...

Casa del Viento – Куќа на ветрот

“Casa del Viento” излегува од царството на имагинацијата и се претвара во реалност, во едно мирно и спокојно место. Инспирацијата за дизајнот на оваа куќа е од легендата за Tepozteco, големата вулканска формација која...