храна

20 Годишен чизбургер

Casey Dean во 1994 година купил чизбургер од McDonald’s. Еве како денес изгледа истиот чизбургер  

Мајстор за палачинки

Доктор Дан е мајстор за палачинки, погледнете!  

Дарина во потрошувачкиот свет

Daryna Kossar, дизајнерка и фотографка од Киев, наместо да појадува и да се шминка, својата креативност ја…

Необичен совет за борба со мрсна и нечиста кожа

Ако имате проблеми со мрсната кожа или со акните (иако пубертетските денови се одамна поминати), пробајте да…

Најдобрите готвачи за најдоброто кафе

Италија. Кафе. За да се направи 22. годишен календар за омиленото  кафе на италијанците – Lavazza кафето,…

Последниот оброк на познатите

Изборот на храна говори за карактерот и навиките на поединецот како и за начинот на исхрана и…

Како всушност изгледаат 200 Калории?

Секој вид храна содржи калории. Некоја повеќе, некоја помалку… Како всушност изгледа количината на калории прикажана на…

Копнежот на секоја пиперка – Ајварот!

Неговото Величесто и копнежот на секоја пиперка – АЈВАРОТ! Е, па време му е… 1.Психолошка подготовка Прво…

Палачинки ”универзале”

За ”добро утро”, за десерт, за ”нешто блачко ми се јаде”, за универзална консумација! И додека сите…

Диети за слабеење – мода, потреба, нужно зло?

Одговорот веројатно зависи од тоа кој како ги разбира или толкува. Наспроти општо прифатеното и до крај погрешното…

Слатко или солено? Па, зошто не и двете!

Ви се грицка нешто? Солено? Слатко? Зошто да не направите компромис и не уживате во двата вкуса…

Англиски во 10 оброци

За учениците заврши школската година, но тоа не значи дека треба да завршат сите активности околу учењето…

Денот на Крофните

Некаде се прославува Националниот Ден на Крофните. Тоа е поводот за овој напис. Не, дека ни треба…

Мали, помали…минијатурни залачиња!

Ако држите диета ова би била идеалната големина на оброкот 🙂 А, ако сте љубители на уметност…

Сендвичи, сКендвичи…мљац!

Сендвичите се јадат. Ама и се сликаат. И скенираат. Во профил, да се видат сите состојки, да се…

Инстаграмирана Храна што зборува

Ако не го постираш на Инстраграм она што го јадеш, зошто ти служи тогаш? Ете, до таму…

Летно освежување: ”Бунар” со бело вино

Бунар, освежителниот пијалок (коктел) од бело вино може да го подготвувате во текот на целата година но,…

П.С. 50 Нијанси на темно: Чоколада

Мислите дека сте подготвени да преминете на темната страна на десертите? Зборувам, се разбира, за темната чоколада…