филм

Екранизација на историски личности

Екранизација на познати личности. Одлична можност да се потсетиме на некои филмови, и како се доловени некои…

Уметност на асфалтот

Секоја година година во градот Лејк Ворт на Флорида се одржува овој необичен уличен фестивал. Оваа година…

Култниот Blade Runner со 12.000 акварели

Ова може да се опише само со еден збор: Импресивно! Андерс Рамзел го анимира култниот филм Blade…

Што ако сите филмови беа…

Ако беа анимирани…. Дали ќе беа култни? Дали ќе беа добитници на многу награди? Дали ќе беа…

Прекрасен краток stop-motion филм за љубовта и загубата

Paper Memories (Сеќавања на хартија) е прекрасен, емотивен краток филм на филмскиот режисер од Барселона – Тео Пуцу….

Книга или филм?

Книгата е подобра….Не,не, филмот беше добар…Ама пак, книгата не ја разбрав а, филмот беше супер…Како можеше вака…

Чудесниот свет на Дени

По две години Дени МекАскил го пушти новиот филм. Додека претходните беа со фокус на локации и…

Трејлер за Monty Python? Денес? Хммм…

Трејлерите и постерите за филмовите во последно време станаа навистина хомогени. Скоро сите личат едни на други,…

Прекрасни филмски моменти

Ги гледавме филмовите, некои ни се допаднаа, некои не. Но, овие моменти секако дека оставија силен впечаток….

Принтови на филмски теми – Joshua Budich

Joshua Budich-Bachelor of Fine Arts на Унверзитетот во Балтимор Мериленд се занимава по принтови, и тоа претежно…

Како на филм – Фотографија Samuel Castan

Не, не се ова секвенци од некој филм. Ова се фотографиите на Samuel Castan. Кинематографскиот стил, кој…

Бајките на Дизни со искрени наслови

Веб-сајтот за хумор The FW направи пародија на некои од популарните цртани филмови од продукцијата на Дизни…

Grumpy Cat, Интернет сензацијата сега и на филм…прррр!

ОК, знаеме дека Холивуд е фабриката за создавање на соништата. ОК, знаеме дека мачките полека, но сигурно…

Новиот Човек од Челик: Henry Cavill

До неодамна ја носеше титулата на еден од ”најнесреќните” луѓе во Холивуд – за малку не глумеше…

Gatsby mania – Carey Mulligan, Дејзи од нашето време

Вистинска Гетсби-манија владее по премиерата на филмот на Баз Лурман. А како и нема? Модата на 20тите…

The Great Gatsby – 1920тите, новиот тренд во модата

Гламур. Сензационален банкет. Австралискиот режисер Баз Лурман и неговата жена Кетрин Мартин, која ги направи костимите за…

Сагата продолжува – Star Wars Day

Честит Star Wars Day! Фановите на Star Wars го прославуваат 4ти Мај како свој ден. Во чест…

БАРАКА, филмот за убавината и ранливоста

Барака е восхитувачки, одличен невербален филм со прикази на 24 земји од 6 континенти. Креативниот двоец Ron…