занимливости

Оскари 2015

Едно поинакво видување на овогодинешните оскари

20 Годишен чизбургер

Casey Dean во 1994 година купил чизбургер од McDonald’s. Еве како денес изгледа истиот чизбургер  

Знаете ли што е ова??

 Знаете ли што е ова? Одговорот сигурно ќе ве изненади              …

20 неверојатни места на планетата

  Планина РОРАИМА, Венецуела       ТОСКАНА, Италија       Дождовна шума ХОХ, Олимписки Национален…

Богаташи, внимание! Пенкало од 70.000 долари

18-каратното златно пенкало Montegrappa Chaos Limited Edition може да биде ваше за само 69,350$ (со букви: шеесетидеветилјадитристаипедесет…

Се роди Зегаренце!

Редок хибриден вид, помеѓу зебра и магаре се роди во Италија пред неколку месеци. Преслаткото животно -”зегаренце”…

Водoпад под вода ???

Прекрасната зелена и сина морска вода во ”слободен пад” на југозападната страна на островот Маурициус можеби наликува…

Сокотра – Највонземското место на планетата

Сокотра е мал архипелаг составен од четири острови во Индискиот Океан. Најголемиот остров, исто така наречен Сокотра, зафаќа…

Познати непознати сликари

Сте чуле за нив и сте виделе дела на Рембрант, Пикасо, Полок, Моне, Мане… Ама, дали знаевте…

Историја и фотографија: Знаеш ли каде стоиш?

На денешен ден (6 јуни 1944 ) сојузничките сили преку Ла Манш, или Англискиот канал, се истовариле…