архитектура

Куќа со мирис на море и лимони

Во Тарагона, Шпанија, покрај морскиот брег, во овоштарникот со миризливи лимони се издига прекрасна бела куќа. Со…

Погледни нагоре!

Во урбаните зданија можете да видите ѕидови, да ѕирнете кон прозорците или балконите на соседите, но секако…

Наместо во галерија, на улица!

Убавината е во окото на гледачот! Секојдневието како подлога за уметнички израз. Добро осмислени и реализирани уметнички…

Совршен баланс на природата и живеењето

Живееме во доба кога свеста за заштита на околината е на највисоко ниво. Сè почеста е употребата…

Шведска 2014: 10 квадрати зa студент

Тим на архитекти од Студио Tengbom дизајнираше стан за студенти што е прифатлив, еколошки подобен и функционален…

Куќа покрај брегот

Езеро Ванака, Нов Зеланд. И една прекрасна куќа покрај брегот. Дизајнот и изработката на куќата со површина…

”Згужван” простор: Живот во Kowloon Walled City

Некогаш најнаселеното место во светот…Каулун Волд Сити (Kowloon Walled City) во Хонг Конг. 50.000 луѓе  (33.000 семејства…

Рајот на ”воркохолиците”!

Воркохолици од сите земји обединете се! И уживајте работејќи во најубавите канцеларии што ги има по светов!…

Куќата на брдото – Lutkemeerweg / MAS architectuur

Architects: MAS architectuur Location: Amsterdam, The Netherlands Вилата има уникатна положба на врвот на малиот  брег.  Животниот простор е…

Кој е овде луд?

За вкусовите не се дискутира. Тоа го знаеме. Ама, ваквата ”луда” архитекура е предмет на многу разговори….

Еко канцеларија: Диши длабоко и работи во ”зелено”!

Асфалтот, бетонот, металот го окупираа светот. Се помалку има зелени површини, белите дробови на планетата, за жал,…

Слатка куќичка…буквално!

Уметникот Вилијам Ламсон си направи буквално слатка куќичка. Куќичката на ридот со прекрасен поглед на сите четири…

Како од бајка: Најубавите Европски замоци

Прекрасни зданија со импресивна архитектура, беспрекорно уредени паркови и  непроценливо богатство на уметнички слики, скулптури, мебел и…

Сурфер да бидам, сурферска куќа да имам…

Што убаво би било да си сурфер, па да си ги кротиш брановите, па да си имаш…

Casa del Viento – Куќа на ветрот

“Casa del Viento” излегува од царството на имагинацијата и се претвара во реалност, во едно мирно и…

Шарената колиба во Vaňov

До куќата тешко се доаѓа. Лоцирана е на стрмнината над селото. Градината е свртена на североисток.Но, затоа,…

Современ дизајн за палата од дрво

Главна одлика на дизајнот и планирањето на овој прекрасен дом на италијанското семејство во Тренто се структурата,…

Реновирајте! Современ дизајн со многу светлина

Пролетта е идеално време за отпочнување со нови градби или пак со реновирање на постоечките. Било како…