ЖИВОТ

Сите бои на Велигден

На Велики Четврток се вапсаат јајца. Пред изгрејсонце. Така велат старите. Така налагаат обичаите….

Храна во исчезнување

Климатските промени, ненавремената адаптацијата на земјоделците на надворешните температури, порастот и нерамномерната распределеност на…

Детски соби

Кралствата на нашите принцови и принцези! Ова е колекција на слики од детски соби…

Цветници

Исус влегува во Ерусалим…Илјадници со палмини гранчиња и цвеќиња го поздравуваат скромниот лик кој…

Kopi Luwak-Кафе

Kopi luwak или Кафе од Цибетка се произведува од зрна кои се изедени од…

Пеперутки и други нешта

“Докторе…срцето ми зачука силно, мислев низ грло ќе ми излезе и одеднаш престана… Добив…

Неговото величество дрвото

Пред Вас се дваесет фотографии од различни дрва кои растат ширум светот. Се надеваме…

Ти можеш за двајца

„Ти можеш за двајца“ Pending Coffee Иницијативата го организира својот прв настан во четврток,…

Мигови заробени во еден кадар

Велат дека една слика вреди илјада зборови. Ние би додале, и милион чуства. Прекрасни…

Апартман од соништата

Овој апартман е направен во стара саат кула во ексклузивниот дел на Бруклин наречен…

Велигденски јајца – бои и техники на вапсање

Доаѓа Велигден, еден од најголемите христијански празници. За овој празник христијаните ширум светот имаат…

Енергетски ефикасни објекти

Најновите трендови во градежништвото тежат кон енергетски ефикасни објекти. Zero-energy building, позната и како…

Велигденски декорации за вашиот дом

Еве неколку идеи за украсување на вашиот дом за Велигден. Материјалите се лесно достапни,…

Велигденско дрво

Интересна идеја за украсување на дрвото во вашиот двор. Потребни ви се мноооогу јајца!…

Аткинсова диета

  Роберт Аткинс е американски кардиолог и нутриционист. Оваа диета за прв пат е…

Големиот кинески ѕид

Кинескиот ѕид е најголемата градба на светот. Се протега од степите на средна Азија…

Студентски: Lux et veritas!

Сите посакуваме да ги искусиме студентските денови . Секој од нас потајно се надева…

Доктор или пријател?

Голем дел од ”обичниот свет” едноставно копнее да има доктор пријател. Не е важно…