СЕШТОЛОГИЈА

Супер зум за вашиот мобилен телефон!

Ваков телефон, онаков телефон… Па овој имал волку пиксели, та оној имал онаков зум….

Факти за животните раскажани преку гифчиња

На QI (Quite Interesting) , Британски телевизиски квиз со забавно-комичен карактер, се поставуваат прашања од разни…

Водoпад под вода ???

Прекрасната зелена и сина морска вода во ”слободен пад” на југозападната страна на островот…

Ајде да си играме со тапи!

Купувате играчки, скапи и интересни? А, вашето дете си игра со пластично шише или…

Сокотра – Највонземското место на планетата

Сокотра е мал архипелаг составен од четири острови во Индискиот Океан. Најголемиот остров, исто така…

Пиши, пиши пенкалце, напиши ми СЕ!

Дизајнерот Ендрју Гарднер создаде модуларно пенкало од 12 неодимиумски магнети кои може да се…

Ај, честито Apple џиџо*!

*Џиџо- Ново,на народски, детски јазик Дојде 18-ти. И пројде. Новиот iOS7  е достапен за…

Уметност, од рака на рака

Што се можете да направите со рацете? А, НА рацете? Овие body-art дела се…

Анимиран вовед во последната сезона на Breaking Bad

”Breaking Bad”, последна сезона. Неизвесноста лебди во воздухот.  Ама, некои обожаватели на серијата, сепак…

”Згужван” простор: Живот во Kowloon Walled City

Некогаш најнаселеното место во светот…Каулун Волд Сити (Kowloon Walled City) во Хонг Конг. 50.000…

Сол и бибер…секогаш заедно!

Нема ручек без овие основни зачини а, нема ни поставена маса без прибор за…

Куферот на преглед, молам!

Планирате летување, патување летово? Ќе ви треба куфер. Ќе треба убаво да се спакувате,…

Чичко, пушти летки!

Досадно ви е? Ги броите деновите до годишниот одмор? Или само сакате да си…

Тролање мрежа на мрежа!

Друштвени (социјални) мрежи насекаде. Фатени во пајажина, нужда, навика или забава? И, мета на…

Кој е овде луд?

За вкусовите не се дискутира. Тоа го знаеме. Ама, ваквата ”луда” архитекура е предмет…

Сподели Coca-Cola, ама лименка!

Веќе неколку години препознатливата Coca-Cola создава нови рекламни кампањи чие главно мото е ”Сподели…

Бајките на Дизни со искрени наслови

Веб-сајтот за хумор The FW направи пародија на некои од популарните цртани филмови од…

Амбициозни животни

Кога ќе пораснам сакам да бидам… Нечии амбиции навистина стануваат реалност но, во случајот…