МУЛТИМЕДИЈА

Екранизација на историски личности

Екранизација на познати личности. Одлична можност да се потсетиме на некои филмови, и како…

Култниот Blade Runner со 12.000 акварели

Ова може да се опише само со еден збор: Импресивно! Андерс Рамзел го анимира…

Метаморфозата на една жена

Мултимедијалната уметница Ема Ален има дарба и вештина за специјални ефекти со шминка. Своето…

Што ако сите филмови беа…

Ако беа анимирани…. Дали ќе беа култни? Дали ќе беа добитници на многу награди?…

Нереално реални пејсажи

Прекрасни и по малку морничави, налик на убавината и морничавоста на “Game of Thrones”. Пејсажите…

Супер девојките на Стенли Лау

Илустрациите на Стенли Лау имаат силна естетика, визуелен флуид и се прекрасна мешавина на…

Прекрасен краток stop-motion филм за љубовта и загубата

Paper Memories (Сеќавања на хартија) е прекрасен, емотивен краток филм на филмскиот режисер од Барселона…

Вистински џентлменски гест на Хопкинс и најголема пофалба за Кранстон!

Филмската легенда Sir Anthony Hopkins му напиша писмо на Bryan Cranston, попознат преку ликон…

Анастасија – Премин

Анастасија. Состав: Зоран Спасовски: тапани, клавијатури, придружен вокал; Горан Трајкоски: вокал, гајда, кавал, клавијатури;…

Збогум на ”Breaking Bad”

Ете, дојде и тој ден. Серијата која, според многумина, е едно од најдобрите телевизиски…

Beck со ново видување на Sound and Vision на David Bowie

Пред една недела во студиската сцена на 20th Century Fox во Лос Анџелес, музичарот и…

Трејлер за Monty Python? Денес? Хммм…

Трејлерите и постерите за филмовите во последно време станаа навистина хомогени. Скоро сите личат…

Анимиран вовед во последната сезона на Breaking Bad

”Breaking Bad”, последна сезона. Неизвесноста лебди во воздухот.  Ама, некои обожаватели на серијата, сепак…

Музика по должина и ширина: Across the Universe

Една од најдобрите композиции на Битлси, вистинска космичка балада   Words are flowing out…

Мизар – Почесна Стрелба

ПОЧЕСНА СТРЕЛБА Догледање, без бакнежи, солзи; и на нозе – додека пишува The End!…

Federico Mauro – Очила

 Federico Mauro е италијански мултимедијален уметник роден 1980 ,кој се занимава со уметност од…

Last Expedition – Шефе

Македонските рок легенди Last Expedition