КУЛТУРА

Анимиран вовед во последната сезона на Breaking Bad

”Breaking Bad”, последна сезона. Неизвесноста лебди во воздухот.  Ама, некои обожаватели на серијата, сепак…

Мизар – Почесна Стрелба

ПОЧЕСНА СТРЕЛБА Догледање, без бакнежи, солзи; и на нозе – додека пишува The End!…

Северна Кореја – земја на контрасти

Северна Кореја е најизолираната земја на светот. Во неа “живеат” околу 25 милиони жители….

Разговор без смисол – Архангел

РАЗГОВОР БЕЗ СМИСОЛ Било кој и било што може да те замени, но нема…

Jason Lee – И неговите модели

Jason Lee е професионален фотограф. Главна дејност му се портрети и свадби. Тој исто така…

Anthony Howe – Кинетичка уметност

Anthony Howe е американски уметник, кој 17 години создава кинетички скулптури. Неговите скулптури се…

Бастион – Емил врати се

Во екот на југословенскиот и светски електро-поп. ниту Скопје не остана покусо. Беше формирана…

Ceci Quintero – Векторска уметност

 Векторската уметност  на младата мексиканска уметничка Ceci Quintero    \  

Your Ghost – Песната која ќе ве растажи

Песна за љубовта, за болката, за она што е изгубено и што ќе недостасува…секогаш! …

Уметноста го освои Тајмс Сквер: Њујорк обоен со сликите на Лео

”Art Takes Times Square”. Под ова мото на Тајмс Сквер, во организација на www.see.me се одржа…

Пази, кршливо!

Сигурно кога бевте мали, мајка ви ве опоменуваше да пазите на кршливите стаклени украси….

Nirvana-Smells like teen spirit

Песната која го смени светот. Песната која му донесе огромна слава. За жал, славата…

Љубов во Black – Pearl Jam

Една од најубавите љубовни песни…ever! Black Hey, oh Sheets of empty canvas Untouched sheets…

За сите наши ИСКРИ

ЗА ИСКРА… Искра Донева е една од нас, блогер, поет, книжевник и вљубеник во…

Дарко Рундек, рок-поет

Овие простори дадоа многу големи рок-поети, Дарко е еден од нив. Ова е избор…

NICO: Сечија и Ничија

Прекрасна! Сечија муза, за на крај да остане сама и ничија!  

Фото Рефлексии, за убавина на квадрат

Се е во ред со вашите очи, не гледате дупло 😉 Добредојдовте во светот…

Dexys Midnight Runners-Come On Eileen

Беше група со еден хит кој остана…Dexys Midnight Runners…..Come On Eileen…. Ја забрзаа Американците!…