ХРАНА

20 Годишен чизбургер

Casey Dean во 1994 година купил чизбургер од McDonald’s. Еве како денес изгледа истиот…

Индонезиски нудли (фото сторија)

 Надалеку познатите индонезиски нудли.Погледнете како се произведуваат.Органски  

Мајстор за палачинки

Доктор Дан е мајстор за палачинки, погледнете!  

Необичен совет за борба со мрсна и нечиста кожа

Ако имате проблеми со мрсната кожа или со акните (иако пубертетските денови се одамна…

Најдобрите готвачи за најдоброто кафе

Италија. Кафе. За да се направи 22. годишен календар за омиленото  кафе на италијанците…

Последниот оброк на познатите

Изборот на храна говори за карактерот и навиките на поединецот како и за начинот…

Засладете се со калинка, ама претходно научете како да ја исчистите

Едно од есенските богатства е секако калинката. Ова здраво овошје со прекрасна боја и…

Како всушност изгледаат 200 Калории?

Секој вид храна содржи калории. Некоја повеќе, некоја помалку… Како всушност изгледа количината на…

Копнежот на секоја пиперка – Ајварот!

Неговото Величесто и копнежот на секоја пиперка – АЈВАРОТ! Е, па време му е……

Палачинки ”универзале”

За ”добро утро”, за десерт, за ”нешто блачко ми се јаде”, за универзална консумација!…

Слатко или солено? Па, зошто не и двете!

Ви се грицка нешто? Солено? Слатко? Зошто да не направите компромис и не уживате…

Денот на Крофните

Некаде се прославува Националниот Ден на Крофните. Тоа е поводот за овој напис. Не,…

Мали, помали…минијатурни залачиња!

Ако држите диета ова би била идеалната големина на оброкот 🙂 А, ако сте…

Сендвичи, сКендвичи…мљац!

Сендвичите се јадат. Ама и се сликаат. И скенираат. Во профил, да се видат сите…

Летно освежување: ”Бунар” со бело вино

Бунар, освежителниот пијалок (коктел) од бело вино може да го подготвувате во текот на…

П.С. 50 Нијанси на темно: Чоколада

Мислите дека сте подготвени да преминете на темната страна на десертите? Зборувам, се разбира,…

Bauhaus-влијание во дизајн на храна

Германската школа основана во 1920, Bauhaus, е позната по својот пристап кон дизајнот и…

Избалансирана исхрана…Буквално!

Италијанската стилистка Elena Mora заедно со фотографката Karsten Wegener креираа серија на фотографии со…