АРХИТЕКТУРА

Куќа со мирис на море и лимони

Во Тарагона, Шпанија, покрај морскиот брег, во овоштарникот со миризливи лимони се издига прекрасна…

Погледни нагоре!

Во урбаните зданија можете да видите ѕидови, да ѕирнете кон прозорците или балконите на…

Совршен баланс на природата и живеењето

Живееме во доба кога свеста за заштита на околината е на највисоко ниво. Сè…

Шведска 2014: 10 квадрати зa студент

Тим на архитекти од Студио Tengbom дизајнираше стан за студенти што е прифатлив, еколошки…

Куќа покрај брегот

Езеро Ванака, Нов Зеланд. И една прекрасна куќа покрај брегот. Дизајнот и изработката на…

”Згужван” простор: Живот во Kowloon Walled City

Некогаш најнаселеното место во светот…Каулун Волд Сити (Kowloon Walled City) во Хонг Конг. 50.000…

Рајот на ”воркохолиците”!

Воркохолици од сите земји обединете се! И уживајте работејќи во најубавите канцеларии што ги…

Урбано,урбано…клупи

Неколку примери како со клупи до поурбан изглед на градот!  

Гитхорн-Холандска Венеција

Холандска Венеција, го нарекуваат селото Гитхорн во Холандија, изградено на бреговите на езерото. Ова…

Ајде да пловиме на кино!

Тајланд. Карпест брег на Јао Нои. Островот Куду. Кино Архипелаго, кино кое плови. Прекрасното…

Куќата на брдото – Lutkemeerweg / MAS architectuur

Architects: MAS architectuur Location: Amsterdam, The Netherlands Вилата има уникатна положба на врвот на малиот  брег….

Кој е овде луд?

За вкусовите не се дискутира. Тоа го знаеме. Ама, ваквата ”луда” архитекура е предмет…

Еко канцеларија: Диши длабоко и работи во ”зелено”!

Асфалтот, бетонот, металот го окупираа светот. Се помалку има зелени површини, белите дробови на…

Слатка куќичка…буквално!

Уметникот Вилијам Ламсон си направи буквално слатка куќичка. Куќичката на ридот со прекрасен поглед…

Како од бајка: Најубавите Европски замоци

Прекрасни зданија со импресивна архитектура, беспрекорно уредени паркови и  непроценливо богатство на уметнички слики,…

Сурфер да бидам, сурферска куќа да имам…

Што убаво би било да си сурфер, па да си ги кротиш брановите, па…

Успешна работа во убаво дизајниран простор

Деловни простории, канцеларии, работни маси или биро во домашни услови? Важно е каде работите….

Casa del Viento – Куќа на ветрот

“Casa del Viento” излегува од царството на имагинацијата и се претвара во реалност, во…